2. Používání Script-Fu skriptů

2.1. Script-Fu?

Script-Fu je to, čemu by se ve světě Windows říkalo „makra“. Script-Fu je ale mnohem víc. Script-Fu je založeno na interpretovaném jazyku Scheme, což je dialekt Lispu, a při své činnosti se dotazuje na funkce z databáze Gimpu. Script-Fu lze používat k ohromnému množství účelů, ale začátečníci obvykle používají Script-Fu k automatizaci úkonů, které:

  • Chce často provádět.

  • Jsou velmi složité a těžce zapamatovatelné.

Pamatujte si však, že se Script-Fu můžete dělat mnohem víc. Skripty dodávané s Gimpem mohou být velmi užitečné, ale to nejcennější co vám mohou dát, je studijní materiál, který vás může přivést ke zvládnutí a později i mistrovství ve Script-Fu. Nebo alespoň mohou být základem k úpravám při tvorbě nového skriptu. Pokud ve vás slovo Fu vzbuzuje asociace s mistry bojových umění, hlubokými meditacemi a téměř nadlidskými schopnostmi, nejste daleko od pravdy. Odtud má své jméno. Chcete-li se vydat cestou Script-Fu, pokračujte tutoriálem v následující sekci.

V této kapitole popíšeme některé z nejužitečnějších skriptů, nikoliv však všechny. Je jich totiž prostě příliš mnoho. Některé jsou navíc velmi jednoduché a k jejich používání není třeba žádné dokumentace.

Script-Fu (respektive Scheme) není jediný skriptovací jazyk vhodný pro GIMP. Script-Fu je však jediný skriptovací jazyk dostupný ve výchozí instalaci.