2. Co je v GIMPu nového?

GIMP 1.0 se časem vyvinul ve velmi stabilní a oblíbený GIMP 1.2. O tři roky později bylo dalších změn a novinek tolik, že mohla být nová stabilní verze označena číslem 2.0. GIMP 2.0.0 byl vydán 23. března 2004. Další stabilní verze prošla rychlým vývojovým cyklem, neboť nebyly prováděny nízkoúrovňové změny kódu. GIMP 2.2 tak spatřil světlo světa již 19. prosince 2004. V této části naleznete shrnutí nových vlastností přidaných do verze 2.2, i seznam novinek ve starší verzi 2.0.

Zde jsou shrnuty nejdůležitější nové vlastnosti GIMPu 2.2. Nejsou zde uvedeny drobnější změny, kterých si zkušení uživatelé jistě všimnou sami, ani důležité změny týkající se programování zásuvných modulů a script-fu.

2.1. Spolupráce s dalšími aplikacemi a podpora standardů

  • Pomocí funkce „táhnout a pustit“ nebo „kopírovat a vložit“ můžete obrazová data z GIMPu přenášet do aplikací podporujících přetažení typu image/png (v současnosti přinejmenším Abiword a KWord) nebo přetažení typu image/xml+svg (Inkscape). Do GIMPu tak můžete jednoduše přetáhnout křivku z Inkscape a do Abiwordu můžete vložit obrázek jednoduchým přetáhnutím výběru z GIMPu.

  • Vzorky mohou nyní být v libovolném formátu podporovaném knihovnou GtkPixbuf, včetně PNG, JPEG, XBM a dalších.

  • GIMP nyní umí načítat přechody ze SVG souborů a palety ze souborů ACT a RIFF.

  • Byla rozšířena podpora přetahování („drag-and-drop“). Nyní lze na okno obrázku přetahovat soubory a adresy URI, otevřou se v něm jako nová vrstva.