5. Co je v GIMPu nového?

Here is a brief summary of some of the most important new features introduced in GIMP 2.2. There are many other smaller changes that long-time users will notice and appreciate (or complain about!). There are also important changes at the level of plug-in programming and Script-Fu creating that are not covered here.

Spolupráce s dalšími aplikacemi a podpora standardů
  • Pomocí funkce „táhnout a pustit“ nebo „kopírovat a vložit“ můžete obrazová data z GIMPu přenášet do aplikací podporujících přetažení typu image/png (v současnosti přinejmenším Abiword a KWord) nebo přetažení typu image/xml+svg (Inkscape). Do GIMPu tak můžete jednoduše přetáhnout křivku z Inkscape a do Abiwordu můžete vložit obrázek jednoduchým přetáhnutím výběru z GIMPu.

  • Vzorky mohou nyní být v libovolném formátu podporovaném knihovnou GtkPixbuf, včetně PNG, JPEG, XBM a dalších.

  • GIMP nyní umí načítat přechody ze SVG souborů a palety ze souborů ACT a RIFF.

  • Byla rozšířena podpora přetahování („drag-and-drop“). Nyní lze na okno obrázku přetahovat soubory a adresy URI, otevřou se v něm jako nová vrstva.

    [Poznámka] Poznámka

    Please note, that Drag and Drop will not work for Apple Mac OS X between GIMP and the finder. This is due to a lack of functionality on Apples X11.app

Editor zkratek

Nyní můžete upravovat klávesové zkratky ve speciálním dialogu. I dál však můžete používat málo známé ale vynikající dynamické klávesové zkratky (které jsou součástí GIMPu od verze 1.2).

Náhledy zásuvných modulů

GIMP nyní autorům zásuvných modulů nabízí standardní prvek grafického rozhraní pro tvorbu náhledů, který významně snižuje množství kódu potřebného pro jejich podporu. David Odin tento prvek integroval do všech existujících filtrů, takže mnoho filtrů má nyní nový interaktivní náhled. Náhledy se nyní chovají u různých filtrů stejně.

Náhledy transformací v reálném čase

Transformační nástroje (naklonění, rotace, škálování a změna perspektivy) mohou nyní v tradičním režimu v reálném čase zobrazovat náhled výsledku operace. Dříve byla zobrazena jen transformační mřížka.

Soulad s pravidly tvorby uživatelského rozhraní GNOME

Hodně úsilí bylo vloženo do zjednodušení rozhraní GIMPu a jeho zpřístupnění začátečníkům. Většina dialogů nyní odpovídá providlům GNOME HIG. Navíc byla z dialogů odstraněna řada pokročilých voleb, které byly nahrazeny rozumnými výchozími hodnotami nebo skryty v doplňkové části dialogu.

Přechod na GTK+ 2.4
  • Nabídky jsou nyní dynamicky generovány z XML souborů pomocí GtkUIManager.

  • Zcela přepracovaný dialog pro otvírání a ukládání souborů. Jeho nejzajímavější funkcí je možnost vytváření záložek urychlujících přecházení do nejčastěji používaných adresářů.

  • GIMP nyní podporuje veselé ARGB kurzory (pokud jsou dostupné v systému).

Základní podpora práce s vektory

Zásuvný modul GFig poskytuje základní podporu vektorových vrstev. Nabízí funkce jako přechodové výplně, Bézierovy křivky a vykreslování křivek. Je to také nejjednodušší způsob tvorby pravidelných i nepravidelných polygonů v GIMPu. V GIMPu 2.2 můžete již vytvořené vektorové vrstvy znovu upravovat. Tato podpora práce s vektory je stále značně primitivní a nesnese srovnání se specializovanými programy, jako je např. Inkscape.

Další změny…

GIMP obsahuje také řadu dalších menších uživatelsky patrných změn. Následující seznam stručně zmiňuje některé z nich.

  • GIMP je nyní možné spouštět v dávkovém režimu bez X serveru.

  • Existuje binárka GIMPu (GIMP-console) zcela nezávislá na GTK+.

  • Vylepšené rozhraní pro rozšířená vstupní zařízení.

  • Panel nástrojů je nyní přizpůsobitelný: můžete se rozhodnout, které nástroje se v panelu mají zobrazovat a v jakém pořadí. Můžete do něj například přidat nástroje pro úpravy barev.

  • Překryv červeného, zeleného a modrého kanálu histogramu v jednom pohledu. Výpočet histogramu pouze pro vybranou oblast.

  • Zkratky jsou nyní sdíleny mezi všemi okny GIMPu.