3. Image Content Related Dialogs

3.1. Dialog Barvy

Obrázek 12.20. Colors dialog

Colors dialog

Dialog Barvy umožňuje spravovat a vybírat nové barvy. Je rozdělen do několika samostatných částí: GIMP, Trojúhelník, Vodová barva a Stupnice. Poslední tlačítko v dialogu aktivuje kapátko, kterým můžete nasát barvu kdekoliv na obrazovce (i mimo Gimp).

3.1.1. Vyvolání dialogu

Dialog Barvy lze vyvolat následujícími způsoby:

  • z nabídky Panelu nástrojů: SouborDialogyBarvy

  • z Panelu nástrojů: klikněte na barvu popředí či pozadí.

  • z nabídky obrázku: DialogyBarvy

  • z nabídky karty jakéhokoliv dokovatelného dialogu: Přidat kartuBarvy

3.1.2. Using the dialog

Volič GIMP

Volič barev GIMP umožňuje výběr libovolné barvy kliknutím do jednorozměrného proužku vpravo a následným kliknutím do dvojrozměrné plochy vlevo. Jednorozměrný proužek umožňuje volit jeden z parametrů barvy (odstín, sytost, hodnota, červená, modrá, zelená), jak zvolíte kliknutím na některé z tlačítek v pravé části dialogu. Dvojrozměrná plocha pak umožňuje zvolit zbývající dva doplňkové parametry.

Volič CMYK

Volič barev CMYK umožňuje vybírat barvy podle barevného modelu (FIXLINK) CMYK.

Trojúhelník

Volič Trojúhelník se skládá z barevného kruhu, který umožňuje kliknutím a tažením vybrat žádaný barevný odstín, a trojúhelníku, ve kterém lze podobným způsobem intuitivně vybrat sytost a hodnotu (jas) barvy.

Vodová barva

FIXME

Stupnice

FIXME

Kapátko

Kapátko dialogu Barvy funguje podobně jako nástroj (FIXLINK)Barevná pipeta. Liší se tím, že místo výběru barev pouze z aktivního obrázku otevřeného v Gimpu, umožňuje nasát barvu ze kteréhokoliv místa obrazovky včetně jakéhokoliv jiného programu, například webového prohlížeče.