7. Přechody

Obrázek 7.10. Několik příkladů gimpích přechodů.

Několik příkladů gimpích přechodů.

Gradients from top to bottom: FG to BG (RGB); Full saturation spectrum; Nauseating headache; Browns; Four bars


Přechod je sada barev uspořádaná za sebou. Nejtypičtějším využitím přechodů je použití nástroje Mísení, též známého jako „Vyplňování přechodem“, který vyplní vybranou oblast barvami z přechodu. Nad způsobem použití barev z přechodu máte značnou kontrolu. Existují i další důležité způsoby využití přechodů, například:

Malování přechodem

Každý ze základních kreslících nástrojů Gimpu umožňuje používat barvy z přechodu. Lze tak tvořit tahy štětcem, které mají na začátku jinou barvu, než na konci.

Filtr Mapování z přechodu

Tento filtr umožňuje „obarvit“ obrázek v odstínech šedi nahrazením jednotlivých šedých tónů barvami z přechodu. Více se dozvíte v části Mapování z přechodu.

Instalace Gimpu obsahuje velké množství pěkných a zajímavých přechodů, další si můžete sami vytvořit nebo stáhnout z Internetu. Všechny v Gimpu dostupné přechody se zobrazují v dokovatelném dialogu Přechody, který můžete otevírat pouze v případě potřeby nebo mít stále připravený jako kartu v doku. Aktivní přechod používaný ve většině operací souvisejících s přechody se zobrazuje v indikační oblasti Panelu nástrojů. Kliknutím na ikonu přechodu v této části se otevře zmíněný dialog Přechody.

Obrázek 7.11. Gradient usage

Gradient usage

Čtyři způsoby použití přechodu Tropical colors (Tropické barvy): vyplnění lineárním přechodem, tvarovaným přechodem, tah nakreslený barvami z přechodu a tah nakreslený měkkým štětcem a pak vybarvený filtrem Mapování z přechodu.


Užitečné poznatky o přechodech v Gimpu.

Přechody dodávané přímo s Gimpem jsou uložené v systémovém adresáři gradients. Ve výchozím nastavení jsou vaše vlastní přechody ukládané do adresáře gradients ve vašem osobním GIMP adresáři. Všechny tam uložené přechody (jejichž soubory končí příponou .ggr) se při spuštění Gimpu automaticky načtou. Více adresářů do cesty pro vyhledávání přechodů můžete přidat v kartě Přechody části Adresáře dialogu Předvolby.

GIMP 2.2 má novou schopnost – nahrávat přechody uložené ve formátu SVG, který používá řada vektorových grafických programů. Jediné co musíte udělat, je umístit soubor se SVG přechodem do adresáře gradients ve vašem osobním adresáři Gimpu nebo jiného adresáře, ve kterém jsou přechody vyhledávány.

[Tip] Tip

Velké množství zajímavých SVG přechodů najdete na webu, zejména na stránce OpenClipArt [OPENCLIPART-GRADIENT] (anglicky). Pokud váš webový prohlížeč nepodporuje SVG, můžete si přechody prohlédnout až po jejich stáhnutí.