Příloha A. Hlášení chyb a žádosti o zlepšení

Obsah

1. Ujistěte se, že se jedná o chybu
2. Hlášení chyby

Je to smutné, ale dosud žádná vydaná verze Gimpu nebyla zcela bezchybná. Ještě smutnější je, že taková verze pravděpodobně nikdy nebude existovat. Přes všechnu snahu vývojářů totiž tak složitý program, jako je GIMP, dokonalý být nemůže. Proto se občas vyskytne chyba nebo dokonce GIMP spadne.

Nevyhnutelnost chyb ale neznamená, že by měly být odevzdaně přijímány. Vyvojáři se rádi dozvědí o chybách, které vám práci v Gimpu ztěžují, aby se je mohli alespoň pokusit opravit.

Představte si tedy, že jste právě narazili na chybu, nebo se vám to alespoň zdá: chtěli jste v Gimpu něco udělat, ale výsledek je jiný, než jste očekávali. Co teď? Jak dál? Kam chybu nahlásit?

[Tip] Tip

The procedure for making an enhancement request—that is, for asking the developers to add a missing feature—is the same as the procedure for reporting a bug.

In common with many other free software projects, GIMP uses a bug-reporting mechanism called GitLab. This is a very powerful web-based system, capable of managing thousands of bug reports without losing track. In fact, GIMP shares its GitLab database with the entire Gnome project.

1. Ujistěte se, že se jedná o chybu

The first thing you should do, before reporting a bug, is to make an effort to verify that what you are seeing really is a bug. It is hard to give a method for doing this that applies to all situations, but reading the documentation will often be useful, and discussing the question on IRC or on Discourse may also be quite helpful. If you are seeing a crash, as opposed to mere misbehavior, the odds that it is a true bug are pretty high: well written software programs are not designed to crash under any circumstances. In any case, if you have made a conscious effort to decide whether it is really a bug, and at the end still aren't sure, then please go ahead and report it: the worst that can happen is that you will waste a bit of time for the development team.

[Poznámka] Poznámka

Ve skutečnosti existuje několik věcí, o kterých se ví, že donutí GIMP k pádu, ale opravit by je bylo příliš obtížné. Patří mezi ně například situace, kdy je GIMP požádán o úkon, který vyžaduje skutečně obrovské množství paměti, např. vytvoření obrázku o stranách dlouhých milión pixelů.

Ujistěte se rovněž, že používáte nejnovější verzi Gimpu. Hlásit chyby, které byly dávno opraveny, je plýtvání časem všech zúčastněných. (GIMP 1 již není udržovaný, pokud v něm najdete chyby, musíte se s nimi vyrovnat sami a nebo přejít na GIMP 2.) Zvláště pokud používáte vývojářskou verzi Gimpu („unstable“), musíte se před vyplněním hlášení ujistit, že se chyba vyskytuje i v nejnovější vývojářské verzi.

If after due consideration you still think you have a legitimate bug report or enhancement request, the next step is to go to GIMP's list of issues (https://gitlab.gnome.org/GNOME/gimp/issues/), and try to see whether somebody else has already reported the same thing.

1.1. Find a Specific Bug

Enter some (space separated) search terms, e.g.

filter crash

in the "Search or filter results..." text box and press Enter. By default you only see open reports; you can change this by clicking "All" above the search field.

The result is either a list of bug reports – hopefully not too long – or a message saying Sorry, your filter produced no results. If you don't find a related bug report by doing this, it may be worth trying another search with different terms. If in spite of your best efforts, you file a bug report and it ends up being closed as a duplicate, don't be too upset: it has happened repeatedly to the author of this documentation.