Kapitola 6. Getting images out of GIMP

Obsah

1. Soubory
1.1. Ukládání obrázků
1.2. Ukládání souborů
2. Příprava obrázků pro web
2.1. Vyšší komprese obrázků

1. Soubory

GIMP umí pracovat s velkým množstvím různých grafických souborových formátů. S výjimkou nativního formátu XCF je práce se soubory zajišťována zásuvnými moduly. Díky tomu je poměrně snadné v případě potřeby doplnit možnost práce s dalšími grafickými souborovými formáty.

Všechny typy souborů se ale nehodí ke všem účelům. Tato část manuálu proto vysvětluje výhody a nevýhody jednotlivých formátů.

1.1. Ukládání obrázků

Když skončíte s úpravou obrázku, obvykle si budete chtít výsledek svého snažení uložit. (Ve skutečnosti se vyplatí ukládat i během práce. GIMP je sice velmi stabilní program, ale program, který nemůže spadnout za žádných okolností, skutečně neexistuje. Ani GIMP není výjimka.) Většinu formátů, které umí GIMP otevřít, lze použít i k ukládání obrázků. Nicméně jeden z formátů je obzvláště významný. Je to XCF, nativní formát Gimpu, který ukládá všechny informace o obrázku (s výjimkou dat pro funkci zpět/znovu a historii). XCF se proto výborně hodí zejména pro ukládání během práce nebo pro obrázky, které budou v budoucnu v Gimpu dále upravovány. Většina ostatních programů ale neumí soubory XCF otevřít, proto je vhodné po dokončení práce obrázek uložit také v některém rozšířenějším formátu, např. JPEG, PNG, TIFF a podobně.

1.2. Ukládání souborů

Obrázek 6.1. Exportní dialog

Exportní dialog

Kromě XCF, nativního formátu GIMPu, neexistuje žádný jiný formát, který by dokázal uchovat kompletní informace o obrázku. Pokud požádáte GIMP, aby uložil obrázek ve formátu, který ho nedokáže plně popsat, GIMP vás upozorní, oznámí vám, jaké informace budou ztraceny (protože je není možné ve zvoleném formátu zaznamenat) a zeptá se, zda chcete obrázek exportovat do podoby, kterou lze v daném formátu uložit (tedy do podoby bez informací, které formát neumí popsat). Exportování ale nezmění vlastní otevřený obrázek v Gimpu, takže ten bude stále obsahovat informace všechny a můžete ho později uložit v jiném formátu, např. XCF.

[Poznámka] Poznámka

Předtím, než zavřete obrázek (například ukončením Gimpu), vás GIMP varuje, pokud je obrázek tzv. nečistý., tj. byl od posledního uložení změněn. Uložení obrázku ho učiní čistým, a to i v případě, že zvolený formát neuchovává úplnou informaci o obrázku.

1.2.1. Saving as GIF

Obrázek 6.2. The GIF Save dialog

The GIF Save dialog

1.2.2. Saving as JPEG

JPEG files usually have an extension .jpg, .JPG, or .jpeg. It is a very widely used format, because it compresses images very efficiently, while minimizing the loss of image quality. No other format comes close to achieving the same level of compression. It does not, however, support transparency or multiple layers. For this reason, saving images as JPEG often requires them to be exported from GIMP.

Obrázek 6.3. The JPEG Save dialog

The JPEG Save dialog

1.2.3. Saving as PNG

Obrázek 6.4. The „Save as PNG“ dialog

The Save as PNG dialog