Зміст
GIMP — інструмент для створення і редагування зображень усіх типів, який працює на багатьох платформах. GIMP є абревіатурою від GNU Image Manipulation Program (програма для роботи із зображеннями GNU).
GIMP має багато можливостей. Її можна використати як простеньку програму для малювання, як програму ретушування високоякісних фотографій, як засіб для створення цифрових художніх творів, як інтернет-систему пакетної обробки, як відтворювач масових зображень, як перетворювач між різними графічними форматами тощо.
GIMP легко розбирається і розширюється. Вона розроблена, щоби через доповнення модулями і нетиповими даними робити усе, що завгодно. Додатковий інтерфейс сценаріїв дозволяє легко запрограмувати усе від найпростіших завдань до найскладніших процедур обробки зображень.
GIMP є вільним програмним забезпеченням із відкритим кодом, що розповсюджується за умов ліцензування General Public License версії 3 [GPL]. GPL надає користувачам свободу отримувати доступ та змінювати початковий код, на основі якого збираються програми для комп'ютера.
Однією з переваг GIMP є вільна доступність програми у широкому діапазонів операційних систем і архітектур. У більшості дистрибутивів GNU / Linux GIMP є стандартною програмою. Крім того, GIMP можна скористатися у інших операційних системах, зокрема Microsoft Windows™ та macOS™ (Darwin) від Apple. GIMP є вільним програмним забезпеченнями, яке випущено за умов дотримання Загальної громадської ліцензії (General Public License) версії 3 [GPL]. GPL надає користувачам свободу доступу до початкового коду, з якого збирають комп'ютерні програми, і свободу внесення змін до цього коду.
GNU/Linux™, Apple macOS™, Microsoft Windows™, OpenBSD™, NetBSD™, FreeBSD™, Solaris™, SunOS™, AIX™, HP-UX™, Tru64™, Digital UNIX™, OSF/1™, IRIX™, GNU/Hurd™, OS/2™, BeOS™ та її наступниця Haiku™.
GIMP просто портувати на інші операційні системи, оскільки доступний його початковий код. Щоб дізнатися більше, відвідайте домашню сторінку розробників GIMP. [GIMP-DEV].
Першу версію GIMP було написано Петером Маттісом (Peter Mattis) і Спенсером Кімбелом (Spencer Kimball) у 1995 році. Протягом років у розробці, тестуванні, наданні підтримки, перекладі на написанні документації до програми взяло участь багато інших людей. Із короткою версією історії GIMP можна ознайомитися тут.
Команда з документування GIMP надає відомості, які можуть допомогти вам зрозуміти принципи користування GIMP. Підручник користувача є важливою частиною цієї довідкової інформації. Із найсвіжішою його версією можна ознайомитися на сайті команди з документування [GIMP-DOCS] у форматі HTML. У вікні GIMP можна скористатися контекстною довідкою: натисніть клавішу F1, коли вказівник миші перебуватиме над пунктом меню або іншою частиною інтерфейсу GIMP. Крім того, у більшості діалогових вікон передбачено кнопку довідки, якою ви можете скористатися для доступу до відповідного розділу підручника.
Крім того, локально на ваш комп'ютер може бути встановлено підручник у форматі HTML. Доступні пакунки для встановлення у Windows, а у Linux ви можете скористатися пакунком gimp-help зі списку пакунків вашої програми для встановлення програмного забезпечення. Втім, якщо швидкість вашого з'єднання з інтернетом та потужність каналу дозволяють це, рекомендуємо користуватися інтернет-підручником, оскільки, зазвичай, він є актуальнішим за підручник з пакунка. При встановленні локального підручника, вам слід скоригувати пріоритетність довідки, щоб можна було користуватися локальною копією.
Нижче наведено список із коротким оглядом деяких з можливостей, які надає у ваше розпорядження GIMP:
Повноцінний комплекс засобів малювання, зокрема пензлів, олівців, аерографа, засобу клонування тощо.
Керування пам'яттю програми на основі плиток — розмір зображення обмежено лише доступним місцем на диску комп'ютера.
Субпіксельна дискретизація для усіх інструментів малювання для забезпечення високоякісного згладжування зображення.
Повна підтримка каналу прозорості для роботи із напівпрозорими елементами.
Шари і канали.
Процедурна база даних для виклику вбудованих функцій GIMP із зовнішніх програм, зокрема Script-Fu.
Додаткові можливості з роботи зі скриптами.
Багаторазове скасовування та відновлення дій (обмежено лише вільним місцем на диску).
Засоби перетворення, зокрема обертання, масштабування, перекошування та віддзеркалення.
Підтримка широкого діапазону форматів файлів, зокрема JPEG, PNG, GIF, PSD, DDS, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX, BMP та багатьох інших.
Інструменти вибору, зокрема прямокутником, еліпсом, довільним контуром, нечіткого вибору, вибору за допомогою кривих Безьє та ножиці.
Додатки, які забезпечують можливість простого додавання нових форматів файлів та нових фільтрів ефектів.